Kolejna afera korupcyjna na Ukrainie. Urzędnik zdefraudował 1,5 miliardy hrywien na zakup amunicji

2023-12-25T14:37:18


Służby Bezpieczeństwa Ukrainy powstrzymały proceder korupcyjny polegający na zakupie ogromnej ilości amunicji po zawyżonej cenie przez urzędnika z Ministerstwa Obrony Narodowej.

" />

O zdemaskowaniu planu korupcyjnego poinformowało biuro prasowe kontrwywiadu wojskowego SBU

W grudniu 2022 roku szef Głównej Dyrekcji Organizacji Produkcji Amunicji i Budowy Obiektów Specjalnego Przeznaczenia MON podpisał umowę na dostawy amunicji z przedsiębiorstwem państwowym Postęp bez zgody MON Departamentu Audytu Wewnętrznego. W grudniu tego roku szef podpisał dodatkową umowę z dopiskiem »do użytku służbowego, po czym nastąpiła płatność«. Skup odbywał się po zawyżonych cenach i z pominięciem zabezpieczeń antykorupcyjnych. Ponadto grupa urzędników próbowała zakupić amunicję po zawyżonej cenie, którą ministerstwo zakontraktowało już po cenach rynkowych – czytamy w komunikacie.

Według informacji funkcjonariuszy SBU i Prokuratury Generalnej nielegalne zakupy oscylowały na kwotę prawie 1,5 miliarda hrywien. Urzędnik MON został zatrzymany i oczekuje na wyrok.

To nie pierwsza afera korupcyjna związana z zakupem sprzętu wojskowego. 8 grudnia zatrzymano czterech pracowników firmy obsługującej naprawy myśliwców Su-27, którzy zorganizowali fikcyjny zakup nowego modułu wzmacniacza mocy do sprzętu wojskowego za blisko 2 miliony hrywien.

Narodowcy.net/wydarzenia.interia.pl


Tekst opublikowany pierwotnie na portalu [narodowcy.net]( https://narodowcy.net/kolejna-afera-korupcyjna-na-ukrainie-urzednik-zdefraudowal-15-miliardy-hrywien-na-zakup-amunicji/)

Narodowcy.net

12
0
0.33
Replies (0)