We are collecting toys for the women's shelter.(ENG-TR) Kadın sığınma evi için oyuncak topluyoruz.

2023-12-25T18:58:48

Hello friends. There are only a few days left until the new year. Preparations are completed. But let's not forget the orphaned children, the elderly and those in need of care who do not have the chance to celebrate the new year with their families. My friends and I bought toys for the children in the women's shelter.

My dear friend Tuba collects toys for orphans every year and takes them as New Year's gifts. This year, upon the request of a sister working at a women's shelter, we bought toys and packaged them to send there.We bought a painting set consisting of 100 colors. Felt tip pens are beautiful. I hope the children will create beautiful pictures with these colorful paints. They paint pictures of happiness, full of life and hope. I hope children will be happier in the future than today. And they forget what they experienced.

There are many women and children in the women's shelter in Antalya. Last year we donated clothes. But this year they asked us for toys. They told us that they needed Legos and coloring pencils for the children to play with. We collected money among ourselves and bought gifts for the children, and today we distributed them. Our friend Tuba will deliver it.

The locations of women's shelters are kept secret for security reasons. Places where women who were subjected to violence by their families or other people stay. Unfortunately, the number of places where women who are subjected to violence by their husbands, fathers or family are protected is increasing. And violence against women does not end.

Let's not forget those who cannot defend themselves in the new year. Women, children or the elderly, we need to do something for them and support their struggle. I hope all kinds of harassment and violence will end in the new year. Thank you very much for reading. Happy birthday.

Kadın sığınma evi için oyuncak topluyoruz.

Merhaba arkadaşlar. Yeni yıla sayılı günler kaldı. Hazırlıklar tamamlandı. Ama yeni yıla ailesiyle girme şansı olmayan kimsesiz çocukları, yaşlıları ve bakıma muhtaç olanları unutmayalım. Arkadaşlarımla kadın sığınma evindeki çocuklar için oyuncak aldık.

Sevgili dostum Tuba her sene kimsesiz çocuklar için oyuncak toplar ve yeni yıl hediyesi olarak götürür. Bu sene kadın sığınma evinde çalışan bir ablamızın isteyi üzerine oyuncaklar aldık ve oraya göndermek için paketledik. Biz 100 renk den oluşan bir boyama takımı aldık. Keçeli kalemler çok güzel. Rengarek bu boyalarla çocuklar umarım çok güzel resimler yaparlar. Hayat dolu, umut dolu mutluk resimleri yaparlar.Umarım çocuklar gelecekde bu günden daha mutlu olurlar. Ve yaşadıklarını unuturlar.

Antalya da kadın sığınma evinde bir çok kadın ve çocuk var. Geçen sene kiyafet yardımı yapmıştık. Ama bu sene bizden oyuncak istediler. Bizden çocukların oynamaları için lego ve boyama kalemi ihtiyaçları olduğunu söylediler. Bizde kendi aramızda para toplayarak çocuklara hediyeleri aldık ve bugün paket yatık. Arkadaşımız Tuba teslim edecek.

Kadın sığınma evlerinin yerleri güvenlik sebebiyle gizli tutuluyor. Ailesi veya baska kişiler tarafından siddete uğrayan kadınların kaldığı yerler. Kocasından, babasından veya ailesinden siddet gören kadınların koruma altına alındığı bi yerlerin maalesef sayısı artıyor. Ve kadına şiddet bitmiyor.

Yeni yıl da kendini savunamayanları unutmayalım. Kadin, çocuk veya yaşlı onlar içinde birşeyler yapmak ve mücadelerine destek olmak gerekiyor. Umarım yeni yılda her türlü taciz ve siddet son bulur. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Mutlu yıllar.

562
14
20.232
Replies (14)