Sigil and the Outlans

2023-12-25T16:57:09

Greetings friends, how are you?

Today I'm going to talk to you about the DnD book "Sigil and the Outlands", which is part of the "Planescape" set. The book is intended for high-level adventures, but unfortunately it is not fully equipped in every aspect. So it's not a pick it up and let it inspire you. That's why in this review we will do an in-depth review, sometimes with 'negative' words.

Selamlar arkadaşlar, keyifler nasıl? Bugün sizlerle "Planescape" setinin bir parçası olan "Sigil and the Outlands" DnD kitabı hakkında konuşacağım. Kitap, yüksek seviye maceraları için düşünülmüş, ancak maalesef her yönüyle tam donanımlı değil. Yani al ve direkt ilham versin kitabı değil. Bu yüzden bu incelememde bazen 'olumsuz' kelimelerle, derinlemesine bir inceleme yapacağız.

First of all, one of the most striking aspects of the book is definitely the markets, where good and evil coexist in equal strength and balance. It's really interesting that there are different kinds of creatures together and they can't attack anyone. This brings to mind a bazaar where all kinds of beings meet, like a ground zero. However, I'm disappointed about the unaffectable power of the book's goddess, the Lady of Pain. I would have liked to see her as a more interactive character. I'm really upset by this nonsense of "if your players even look at her, she's gone". I mean, if instead he actually talked about how there are events that affect the world in a profound way, like what "Vecna" did to the old stories, and that the players can have a chance to destroy this goddess... then it would have been great.

İlk olarak, kitabın en çarpıcı yönlerinden biri kesinlikle iyilerin ve kötülerin eşit güçlerle ve dengede bir arada olduğu pazarlar. Burada farklı türden yaratıkların bir arada olması ve kimseye saldıramamaları gerçekten ilgi çekici. Bu, bir sıfır noktası gibi, her türlü varlığın buluştuğu bir çarşıyı akla getiriyor. Ancak, kitabın "Lady of Pain" adındaki tanrıçasının etkilenemez gücü konusunda bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Onu daha etkileşimli bir karakter olarak görmek isterdim. ''Oyuncularnız ona bakarsa bile yok olur'' gibi bir saçmalık beni çok üzdü. Yani bunun yerine gerçekten de dünyanı derinden etkileyen ve eski hikayelere ''Vecna''nın yaptığı gibi olaylar olduğundan bahsedip oyuncuların bu tanrıçayı yok etme şansı olabileceğini anlatsaydı... o zaman harika olurdu.

The book provides general information about the structure of the city of "Sigil" and its inhabitants, but this information is insufficient. You should definitely look for older editions, especially those containing the "Sigil" adventures. The book alone is not a "pick and play" and it would be better to buy the complete Planescape set. I would even say that you have to. This is just a setting book. I haven't reviewed the other Planescape books separately yet, but I will, this book gives general information about the structure of the city of "Sigil" and its inhabitants. That's all.

I would like to give you what happens in the book and not give spoilers, but I can summarize: The life in Sigil, the people who live there, and the people who are gathered around the portals that open to different dimensions in the lands we call outlands. And that's about it. Believe me, the book is a disappointment. I am saddened.

Kitap, "Sigil" kentinin yapısı ve orada yaşayanlar hakkında genel bilgiler sunuyor, ama bu bilgiler yetersiz. Özellikle "Sigil" maceralarını içeren eski edisyonlara bakmanız kesinlikle gerekiyor. Kitap tek başına ''pick and play'' değil ve Planescape setinin tamamını almak daha faydalı olacaktır. Hatta bunun zorundasınız diyebilirim. Bu sadece bir setting kitabı. Diğer Planescape kitaplarını henüz ayrı ayrı incelemedim, ama inceleyeceğim, bu kitap, özellikle "Sigil" kentinin yapısı ve orada yaşayanlar hakkında genel bilgiler veriyor. Hepsi bu. Sizlere kitabın içinde neler olduğunu vermeyi ve spoiler vermemeyi isterdim ama özet geçebilirim: Sigil'deki yaşam, orada yaşayanlar ve outlands dediğimiz topraklarda farklı boyutlara açılan portalların çevresinde toplanmış, oralara uygun kişiler. Hepsi bu kadar. İnanın bana kitap bir hayal kırıklığı... Üzüldüm.

Finally, this book and the Planescape set in general are designed for experienced Dungeon Masters (DMs). It is very difficult for a beginner DM to pick up this book and run an adventure right away. Even the set itself may not be enough, you will have to go through older editions and use additional resources besides the adventure in the set. So, it seems like an ideal option for DMs who like to research and have a high level of experience. So that means it's a money trap. I'm sorry...

What do you think, do you have any experience with the book "Sigil and the Outlands"? Or are there any experienced DMs among us who have experienced the Planescape set? I look forward to your comments. Maybe your opinion about this book and set can help others. I wish you all good games!

Son olarak, bu kitap ve Planescape seti genel olarak, tecrübeli Dungeon Masters (DM) için tasarlanmış. Yeni başlayan bir DM'in eline bu kitabı alıp hemen macera oynatması çok zor. Setin kendisi bile yeterli olmayabilir, eski edisyonlara göz atmak ve setteki maceranın yanı sıra ek kaynaklar kullanmak zorunda kalacaksınız. Yani, araştırmayı seven ve yüksek seviyede deneyimli DM'ler için ideal bir seçenek gibi görünüyor. Yani bu da, para tuzağı anlamına geliyor. Üzgünüm...

Peki, siz ne düşünüyorsunuz? "Sigil and the Outlands" kitabı hakkında tecrübeleriniz var mı? Veya Planescape setini deneyimlemiş tecrübeli DM'ler var mı aramızda? Yorumlarınızı merakla bekliyorum. Belki de bu kitap ve set hakkında fikirleriniz, başkalarına yardım edebilir. Hepinize iyi oyunlar dilerim.

623
4
9.392
Replies (4)